Wielkimi krokami zbliża się czas kupowania Poinsecji czyli inaczej Gwiazdy betlejemskiej. Kwiat ten kojarzony jest z okresem Bożonarodzeniowym i to właśnie wtedy zyskuje największą popularność. Intensywnie czerwone liście tej rośliny prezentują się wspaniale i są idealnym dopełnieniem dekoracji naszych domów, miejsc pracy, witryn sklepowych i kwiaciarni. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ta niezwykła roślina może cieszyć nasze oczy nie tylko podczas świąt. Sprawdź jak pielęgnować Poinsecje tak, aby została z Tobą na dłużej.
Kilka słów o Poinsecji
A właściwie Wilczomleczu pięknym, który jest krzewem pochodzącym z Meksyku i Gwatemali. Stamtąd został przywieziony do Stanów Zjednoczonych i został niezwykle spopularyzowany. W swoim naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 3 m wysokości! Jednak w naszych warunkach klimatycznych ta roślina znana jest jedynie jako niewielki, ozdobny krzew doniczkowy. Jej największą ozdobą są barwne, szczytowe liście pod kwiatostanowe, które najczęściej przybierają intensywną czerwoną barwę. Istnieją jednak również odmiany przybierające kolor biały, różowy lub kremowy. Ciekawostką jest to, że gwiazda betlejemska zawiera znaczne ilości lateksu i u niektórych osób wrażliwych na tę substancję może spowodować objawy alergii.
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
Nie jest to trudne zadanie. Należy jednak zapewnić jej niezbędne minimum i pamiętać o kliku prostych zasad, dzięki którym roślina ta odwdzięczy się nam pięknym wyglądem, nie tylko w czasie świąt, ale też po nich.
Unikaj zimna
Pamiętaj, że gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na zimno i nie toleruje mrozu. Unikaj więc kupowania jej na świeżym powietrzu, ustawionej przy drzwiach lub na targowisku, gdyż tam miała już szansę przemarznąć. Podczas transportowania staraj się ją jak najlepiej zabezpieczyć przed chłodem. Poproś sprzedawcę, o dokładnie owiniecie rośliny papierem, i nie przebywaj z nią długo na zewnątrz. Kwiat ten do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatury w wysokości ok. 18-20 stopni. Spadki temperatury spowodują utratę liści i zahamowanie wzrostu rośliny.
Dostęp do światła
Ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko. Najlepszym miejscem dla poinsecji będzie parapet z dostępem do naturalnego światła. Unikaj jednak zbyt ostrego nasłonecznienia, które nie jest w tym przypadku wskazane oraz sąsiedztwa kaloryfera, który może dawać zbyt dużo ciepła i powodować żółknięcie liści. Jeśli chcesz, aby gwiazda betlejemska ozdabiała stół podczas świąt, to jest to oczywiście możliwe. Pamiętaj jednak, aby nie zabierać jej dostępu do światła na długo i po 2 dniach przenieść ją z powrotem w nasłonecznione miejsce.
Podlewanie
Gwiazda betlejemska nie przepada za nadmiarem wody, a także za zbytnim przesuszeniem. Zadbaj o to, aby jej podłoże było stale wilgotne i nie zapominaj o podlewaniu. Według nas optymalne będzie podlewanie jej co 2 dni i podawanie wody na podstawce, z której roślina napije się wystarczającej ilości lub podlanie i usunięcie po kilkunastu minutach podstawki, w której zebrał się nadmiar wody. Dobrym pomysłem będzie też zraszanie, co jakiś czas jej i miejsca, wokół którego stoi, aby zapewnić jej odpowiednie nawilżenie.
Daj jej drugą szansę
W momencie, gdy roślina przekwitnie i zacznie tracić liście, jest wyrzucana i w następne święta zastępowana jest nową. Możesz jednak przedłużyć jej żywot i dać szansę zakwitnąć jej ponownie. Gdy większość liści opadnie, należy dokładnie przyciąć jej pędy. Pobudzi to roślinę do wytwarzania kolejnych liści i umożliwi również odpowiedni spoczynek i regeneracje. Po tym zabiegu roślina powinna stać w niższej temperaturze a jej podlewanie i nawożenie należy wstrzymać na okres ok. 4-6 tygodni. Po tym okresie roślinę należy przenieść na poprzednie miejsce i podlewać. Jesienią, gdy gwiazda betlejemska przygotowuje się do kwitnienia, potrzebuje specjalnych warunków, które musisz jej zapewnić już w listopadzie. Roślina potrzebuje wtedy określonej ilości światła nieprzekraczającej 10 godzin dziennie. Aby zapewnić jej ciemność przez pozostałą część dnia, dobrze będzie postawić ją w ciemnym miejscu lub przykryć ją czymś, co w odpowiedni sposób zablokuje dostęp światła np. karton lub tkanina. Roślina zostanie pobudzona do ponownego kwitnienia i w grudniu powinny pojawić się na niej pożądane, barwne liście. Jest to trudne i nie zawsze udaję się doczekać ponownego kwitnienia, lecz zachęcamy do spróbowania.