Kenia i Kolumbia dużymi graczami w branży

0
509
Kenijskie kwiaty

W ciągu ostatniej dekady kraje takie jak Kenia i Kolumbia stały się dużymi graczami w branży kwiaciarskiej. Co sprawiło, że były tak skuteczne?

System Międzynarodowej Unii Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV) wydaje się odgrywać dużą rolę, ponieważ zapewnia ochronę odmian roślin, a zatem umożliwia hodowcom dostęp do odmian ze wszystkich części świata.

UPOV dostrzega korelację między wynikami sektora rolnego i od czasu, gdy dołączyły do ​​UPOV. Odkąd Kenia stała się członkiem UPOV w 1999 r., eksport kwiatów ciętych znacznie wzrósł. W 1998 roku było to 57 mln USD, a w 2013 roku 546 mln USD.

Transport odmian

Według Esther Kimani, dyrektor zarządzającej w Kenya Plant Health Inspectorate Service (KEPHIS), duża część sukcesu, który plantatorzy mają dostęp do wszystkich odmian wszystkich części świata. A to jest włączone przez UPOV. Hodowla jest procesem czasochłonnym i opłacalnym tylko wtedy, gdy istnieje szansa na wynagrodzenie za poczynione inwestycje.

Bruno Etavard, menedżer ds. licencji w Meilland International wyjaśnia, że ​​podczas hodowli róż pierwszy ekonomiczny zwrot nastąpi po 7 latach. – Nie można wykonywać tej czynności bez zabezpieczenia, aby uzyskać zwrot. Oczywiście system UPOV ma fundamentalne znaczenie dla propagatorów i hodowców w danym kraju. Pozwala na spokojny transport odmian hodowanych przez hodowców.

Ogromny rozwój branży kwiaciarskiej

Specyficzny klimat i wysokość spowodowały, że kenijski przemysł kwiaciarski rozwija się niezwykle dobrze. – Kiedy zaczęliśmy 10 lat temu, nie mogliśmy zobaczyć żadnej szklarni, teraz jest ponad 200 ha w zasięgu wzroku.

W wyniku wzrostu liczby gospodarstw w kraju, przemysł różany wydaje się pomagać w poprawie warunków życia, ponieważ zatrudnia 500 000 Kenijczyków.

Wiedza przeniesiona na rdzennych Kenijczyków

Wiedza ta pochodziła od obcokrajowców, zwłaszcza z Holandii, ale teraz jest przenoszona na coraz więcej rdzennych Kenijczyków. Georges Mwangi, kierownik ds. propagacji w Suera Flowers w Nyahururu wyjaśnia, że ​​niewiele gospodarstw wciąż opiera się na zagranicznej wiedzy specjalistycznej, ponieważ wielu kierowników gospodarstw rolnych uczy się kursów ogrodniczych i jest dobrze wykształconych. Również w odniesieniu do hodowli, która obecnie jest prowadzona głównie w Holandii oczekuje, że w ciągu najbliższych 10 lat znacznie więcej róż zostanie wyhodowanych i przetestowanych w Kenii.

Kolumbia

Również w Kolumbii – kraju słynącym z produkcji kawy i kwiatów, system UPOV wydaje się znacznie wzmocnić przemysł kwiaciarski, a także inne branże produkcyjne. Według Asocolflores, w styczniu 2018 roku przemysł kwiatowy wygenerował 114,47 mln USD za produkcję 21 417 ton kwiatów, nie tylko wspierając rozwój tego sektora, ale także zapewniając pośrednie zatrudnienie tysiącom ludzi, a także kolorowe i zróżnicowane kolumbijskie kwiaty.

Branża kwiaciarska skorzystała na przybyciu nowych firm. Na przykład Rosen Tantau wprowadził nowe odmiany roślin ozdobnych i zainwestował w Kolumbii. Wszystko to nadal przynosi korzyści branży kwiaciarskiej, ponieważ te nowe odmiany pomogły osiągnąć większą wydajność w uprawie i produktu końcowego, który spełnia potrzeby rynku. Innowacje w rolnictwie są oczywiste i przynoszą wielkie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here