Słoneczna pogoda zwiększa populacje owadów

0
937
wciornastki

Cieplejsza, słoneczna pogoda, choć generalnie mile widziana ze względu na redukcję ogrzewania i korzyści z rozwoju upraw, zwiększa populacje owadów.

W szklarniach nadal obserwuje się problemy z wciornastkami. Szkodliwe populacje obserwowano m.in. na winorośli Vinca, papryce i werbenie. Obecność wciornastków potwierdzono wizualną obserwacją plonów, monitorowaniem kartami lepkimi i objawami obrażeń wciornastków na roślinach. Konieczne jest regularne monitorowanie, aby zapewnić powodzenie kontroli wciornastków w szklarni.

Godny uwagi jest fakt, że w szklarniach, gdzie ustalono kontrolę biologiczną poprzez stosowanie saszetek Neoseiulus cucumeris, liczba wciornastków praktycznie nie istnieje. Podkreśla to znaczenie wdrażania metod kontroli biologicznej tak wcześnie, jak to możliwe, oraz korzyści, jakie można osiągnąć w zarządzaniu trudnymi i potencjalnie szkodliwymi szkodnikami, takimi jak wciornastki. Biologiczną kontrolę wciornastków należy rozpocząć na początku przed wzrostem populacji. Dostępne w handlu środki kontroli biologicznej obejmują: nicienie entomopatogenne (Steirnernema feltiae), drapieżne owady (gatunki Orius) i roztocze drapieżne, Neoseilus cucumeris (Stratiolaepsis scimitus dawniej Hypoaspis miles i Amblyseius swirskii).

Niektóre środki owadobójcze dostępne do kontrolowania wciornastków obejmują Arię, BotaniGard, Pylon, Uwerturę Głównego Źródła i Mesurol. Środki owadobójcze o aktywności kontaktowej lub translaminarnej są bardziej skuteczne.

Mszyce w koszach

W tym tygodniu na Portulace wykryto również mszyce w wiszących koszach. To wykrycie ilustruje znaczenie regularnego monitorowania wiszących koszy. Konieczny jest spójny, cotygodniowy program zwiadowczy, aby wykryć mszyce przed wybuchem populacji. Regularne losowe kontrole roślin uprawnych i odmian są również kluczowe dla wykrycia bezskrzydłych nimf mszyc. Spójrz na spód liści i pąków roślin wrażliwych na mszyce. Biologiczna kontrola mszyc za pomocą parazytoidów jest bardzo skuteczna w zarządzaniu populacją mszyc w szklarni. Najczęściej stosowanymi parazytoidami są Aphidius colemani i Aphidius ervi. Aphidius colemani to mała osa, która jest skuteczna przeciwko mszycom brzoskwiniowym i mszycom melonowym. Mechanizm kontroli koncentruje się na osie dorosłej, która składa jedno jajko w mszyce. To jajo wykluwa się z larwy żywiącej się mszycą. Kiedy dojrzeje, nowa, dorosła osa wyłoni się ze złocistobrązowej mszycy. Aphidius ervi atakuje większe mszyce, takie jak naparstnica i mszyce ziemniaczane. Przypomina A. colemani, ale ma około dwa razy większą i ciemniejszą barwę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here