Dekoracje adwentowe we florystyce

1
783
wieniec adwentowy

Adwent w Kościele katolickim to początek roku liturgicznego. We florystyce istnieją dekoracje, które wiążą się ze zwyczajami ludowymi i specjalną symboliką.

Do Polski zwyczaj przybył z Niemiec, jako wieniec adwentowy, który można wieszać pod sufitem, w oknie, albo na ścianie.

Wieniec swoim kształtem symbolizuje obieg słońca, nadzieje na odnowę oraz właśnie Boże Narodzenie. Zawsze umieszcza się w nim cztery świece, ale ich wielokrotność. Jedna świeca, zapalana każdej niedzieli, przypomina o nadchodzącej radości – narodzin dzieciątka:

  • pierwsza świeca – symbol przebaczenia grzechu Adama i Ewy
  • druga świeca – pamiątka wiary w Ziemię Obiecaną
  • trzecia świeca – radość przymierza Króla Dawida z Bogiem
  • czwarta świeca – przepowiednia proroków o nadejściu Emanuela

Świece są znakiem ciepła, światła i zależnego od niego życia. Najczęściej używa się czerwonych świec, oznaczających życiową siłę, żółte to światło oraz oczekiwanie, natomiast białe to świąteczny charakter dekoracji. Wstążki przy okazji pierwszej niedzieli mogą być czerwone, natomiast w kolejnych żółte, srebrne oraz złote, jednak teraz rzadko jest to brane pod uwagę, kierując się głównie względami estetycznymi.

Gałęzie bezlistne, z których może być wykonany wieniec, miał przynosić błogosławieństwo i nadzieję na urodzaj oraz życiową siłę. Gałęzie zielone chroniły z kolei domostwo przed złem, na które składają się pędy cisa, żywotnika i jemioły. Ponadto wieniec można stworzyć przy pomocy liści mahoniowych lub laurowych, z dodatkiem owoców leśnych. Sama konstrukcja wieńca może być złożona z gałęzi, upleciona jak girlanda, albo też wykonana na podkładzie słomy, czy gąbki florystycznej.

W wieńcach znajdziemy też inne elementy ozdób, które pasują również do świątecznych stroików. Są to kokardy, owoce sztuczne, owoce suszone, owoce kandyzowane, kwiaty lub dodatki roślinne (żywe, sztuczne, suszone), słodycze, szyszki, orzechy, ozdoby ze słomy, przyprawy, figurki świąteczne i gwiazdki. W użyciu są też kwiaty cięte, które wymienia się po przekwitnięciu w fiolkach z wodą. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, obecnie nie stosuje się już tak często dekoracji, z uwagi na samą symbolikę. Decyduje estetyka, dlatego też popularne przy tworzeniu wieńców są tkanin, sizal, mech, siatki, druty, czy fizelinę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here