Rejestracja działalności, zgłoszenie do ZUS, VAT i inne obowiązki po rozpoczęciu działalności. O czym trzeba pamiętać przy rejestracji kwiaciarni?
Masz wszystkie niezbędne informacje do rejestracji firmy? Wybrałeś nazwę, rodzaj działalności, formę opodatkowania i chcesz złożyć wniosek do urzędu?
Jeśli jest wszystko gotowe do rejestracji kwiaciarni, to czas na złożenie wniosku o wpis do rejestru i załatwienie reszty formalności. Niektóre czynności można załatwić wykonać podczas rejestracji firmy. O czym trzeba pamiętać?
Dokumenty
W przypadku działalności jednoosobowej wystarczy dowód tożsamości, a jeśli chcesz założyć firmę dzięki wykorzystaniu internetu, musisz posiadać Profil Zaufany albo podpis elektroniczny.
Zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS
Przy rejestracji firmy zostaniesz zgłoszony do ZUS-u jako płatnik składek na ubezpieczenia. Jeśli po raz pierwszy przechodzisz procedurę, albo miałeś długą przerwę od zakończenia poprzedniej działalności, możesz skorzystać z ulgi na składki. Jeśli zakładasz firmę jednoosobową, zgłoszenia do ZUS-u możesz dokonać w trakcie rejestracji firmy. Jeśli chcesz to zrobić po rejestracji, jest na to 7 dni od rozpoczęcia działalności. Do ZUS-u powinieneś zgłosić również swoich pracowników.
Zgłoś dane firmy do urzędu skarbowego po rejestracji
Przy rejestracji Twoja kwiaciarnia automatycznie otrzyma numer NIP. Jeśli jednak zakładasz spółkę cywilną albo spółkę rejestrowaną w KRS, po rejestracji trzeba będzie dokonać dodatkowego zgłoszenia do urzędu skarbowego (w przypadku spółki cywilnej jest to zgłoszenie NIP, w przypadku spółek w KRS, zgłoszenie tzw. danych uzupełniających m.in.: adresu działalności, miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej itd.)
Podatnik VAT
Jeśli od początku działalności chcesz dobrowolnie być vatowcem, albo zgodnie z przepisami masz obowiązek nim być, zarejestruj się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT. Jeśli zamierzasz np. kupować usługi od innych firm w Unii Europejskiej (a w przypadku branży florystycznej jest to bardzo prawdopodobne) i rozliczać VAT z tych zakupów, zarejestruj się również jako podatnik VAT-UE.
Konto firmowe
Oddzielny rachunek bankowy do rozliczeń firmowych będzie lepszą opcją niż prowadzenie prywatnego konta (aczkolwiek nie ma obowiązku).
Kasa fiskalna, odbiornik RTV
Oprócz obowiązków związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i VAT-em, trzeba pamiętać m.in. o zakupie kasy fiskalnej. Jeśli korzystasz z odbiornika TV w działalności (np. jest na wyposażeniu Twojej kwiaciarni), powinieneś zarejestrować go i płacić abonament.
Artykuł za oficjalnymi danymi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii