Drutowanie kwiatów

0
2284
Drutowanie we florstyce

Drutowanie jest jedną z technik, którą powinien znać każdy florysta. Jest to niezwykle pomocne podczas pracy z roślinami, a niektóre kompozycje trudno jest wykonać bez jego pomocy. Jak drutować rośliny i po co to właściwie robić? Podpowiadamy.

Po co używa się drut florystyczny?

Z drutu florystycznego możesz skorzystać gdy:

  • chcesz wzmocnić łodygę rośliny
  • chcesz nadać roślinie pożądany kształt
  • chcesz wydłużyć roślinę lub całkowicie zastąpić jej łodygę drutem

Rodzaje i zastosowanie drutów florystycznych

W tej chwili na rynku mamy szeroki wybór drutów. W zależności od potrzeb drut możesz otrzymać w różnych szerokościach i rodzajach. Wyróżniamy:

  • ciemno żarzony
  • wyrobowy
  • wtykowy
  • nawijany na szpuli
  • aluminiowy

Zastosowanie drutu florystycznego

  • drut 0,3 mm – cienkie druciki mogą służyć m.in do łączenia elementów, mocowania kwiatów i innych dodatków do kompozycji lub przymocowywania tkanin do łodyg.
  • drut 0,5 mm – stosuje się do drutowania kwiatów o delikatnych łodygach np. konwalii, stokrotek i szafirków.
  • drut 0,7 mm – stosuje się do drutowania kwiatów o nieco grubszych łodygach np. frezji.
  • drut 0,9 mm – 1,00 mm – stosuje się do drutowania goździków i gerbery.
  • drut powyżej 1,0 mm – grube druty znajdą swoje zastosowanie w konstrukcjach florystycznych i wiązankach pogrzebowych.

Sposoby drutowania kwiatów

drutowanie zewnętrzne
Polega ono na umieszczeniu drutu w dnie kwiatowym równolegle do łodygi lub zagięciu w literę U i zahaczeniu o pierwszy rozwinięty kwiat. Następnie w miarę gęsto należy okręcić drut wokół łodygi. Technika ta jest często używana np. podczas tworzenia bukietów, wieńców i wiązanek pogrzebowych.

drutowanie wewnętrzne
Polega na umiejscowienie drutu odpowiedniej długości wewnątrz łodygi. Podczas wkładania drutu wgłąb łodygi, należy trzymać ją palcami i uważać, aby drut jej nie przebił. Drut florystyczny można wprowadzić zarówno od dołu łodygi, jak i od góry na środku kwiatostanu. Drutowanie to dedykowane jest roślinom z pustą łodygą np. gerberą.

drutowanie widłowe
Polega na wygięciu drutu na pół i nałożeniu końcówki łodygi na zagiętą część drutu. Następnie należy owinąć jednym z drutów drut z łodygą rośliny, po czym otrzymamy dwa druty tej samej długości.

stworzenie łodygi
Ten sposób drutowania sprawdzi się w przypadku szyszek, cynamonu i innych dodatków kompozycji. W przypadku szyszek należy umieścić drut w ostatnim rzędzie łusek i skręcić ze sobą kilkukrotnie druty.

szynowanie
Ta metoda pozwala na wygięcie łodygi do odpowiedniego kształtu w wyznaczonym miejscu. Musisz umieścić dwa krótkie druty po zewnętrznych stronach łodygi na tej samej wysokości, tworząc pewnego rodzaju szynę. Następnie owiń szynę zieloną taśmą florystyczną, zaczynając centymetr nad i kończąc centymetr pod drutami. Ta technika stosowana jest podczas tworzenia bukietów ślubnych i okolicznościowych.

przedłużenie lub zastąpienie łodygi drutem
Polega na skróceniu łodygi do wymaganej długości, dobraniu odpowiedniego drutu i zastosowania drutowania np. widłowego. Grubość drutu należy dobrać tak, aby roślina utrzymywała się na nim pionowo. Ten sposób drutowania sprawdzi się przy różach, gipsówce, eustomie itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here