Kokedama – technika uprawiania roślin, która może Cię zaskoczyć

0
2338
Kokedama - technika uprawiania roślin, która może Cię zaskoczyć

Kokedama to wyjątkowa i tradycyjna technika uprawiania roślin, która przywędrowała do nas aż z Japonii. W naszych stronach często nazywana jest wiszącymi ogrodami, które doskonale wyglądają we wnętrzu mieszkania lub na balkonie. Taka dekoracja prezentuje się niezwykle atrakcyjnie i w piękny sposób może ozdobić mieszkanie, bądź Twoją kwiaciarnię, gdy np. podwiesisz ją pod sufitem. Jednak jak stworzyć taką kokedamę samemu i jak ją pielęgnować, aby cieszyła nas długo swoim pięknem? Podpowiadamy.

Kokedama – co jest potrzebne do zrobienia wiszącego ogrodu?

Zaopatrz się w:

  • rośliny – nie każda roślina nadaje się do kokedamy. Wybieraj te mniejsze i lżejsze, o płytkich i delikatnych korzeniach oraz takie, które nie potrzebują dużo światła. Z powodzeniem możesz uprawiać w niej: paprocie, bluszcze, aloesy, storczyki, skrzydło-kwiaty czy zielistki
  • odpowiednią glebę
  • sznurek
  • mech
  • nożyczki
  • miskę
  • wodę

Kokedama – jak zrobić?

Wykonanie wiszącego ogrodu nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o podłożu dobrej jakości, które będzie podstawą tworzenia całej dekoracji. Wybierz takie, które jest plastyczne i łatwo będzie z niego formować kulę, a także będzie odpowiednio chłonąć wilgoć i szybko się nie przesuszać. Najlepiej będzie stworzyć własną mieszankę z kilku rodzai gleb, w której skład będą wchodzić: torf keteo, palona, drobnoziarnista glina oraz zwykła ziemia kwiatowa, w której np. kupiliśmy roślinę. Odpowiednie będzie również podłoże do bonsai i podłoże akadema, które dobrze się kształtuje. Jeśli już posiadasz odpowiednią glebę czas zabrać się za formowanie kokedamy. Jak to zrobić, dowiecie się z tego filmiku.

Kokedama – jak ją pielęgnować?

Mimo że uprawianie roślin w taki sposób jest efektowne, to pielęgnacja takiej dekoracji może być nieco kłopotliwa. Jednak, gdy zapamiętasz kilka podstawowych zasad pielęgnacji kokedamy to z pewnością odwdzięczy się ona swoim pięknem. Pamiętaj:

  • Nie narażaj kokedamy na stanie w pełnym słońcu, które może źle na nią wpłynąć i wysuszyć mech otulający glebę.
  • Nie zapominaj o regularnym zraszaniu rośliny, która przez małą pojemność gleby jest narażona na szybsze przesuszanie się. Raz w tygodniu należy również zapewnić roślinie kąpiel wodną. Zanurz kokedame na kilka minut w wodzie o pokojowej temperaturze i czekaj do momentu, aż na powierzchni nie będą pojawiać się pęcherzyki powietrza.
  • Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne staraj się wykonywać delikatnie, tak aby nie uszkodzić konstrukcji wiszącego ogrodu.
  • Jak każda roślina, ta w kokedamie również rośnie i w pewnym momencie z wnętrza kuli mogą zacząć wystawać korzenie. Jest to znak, że kula jest już za mała dla systemu korzeniowego rośliny znajdującej się w niej. Wówczas albo możemy powiększyć kokedame, albo zdecydować się na przesadzenie rośliny do doniczki. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko i spokojnie możesz się cieszyć wyglądem wiszącego ogrodu jeszcze długi czas po jego wykonaniu.

Kokedama – zainspiruj się

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez KoK Nature (@kok_nature)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jardin La Estrella (@jardinlaestrella)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Alice Nichols | Plant Creative (@interlined_design)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Green Design Factory (@greendesignfactory)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Sterling & Hide (@sterlingandhide)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez TaraDactyl (@huntokarthedestroyer)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kokedama.metiez (@kokedama.metiez)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez GJB Art & Frames (@gjbartandframes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here