Kwiaty we florystyce: symetria i asymetria

0
991
Układ symetryczny we florystyce

Kwiaty we florystyce układane są na różne sposoby i style. Obowiązuje chociażby porządek wykonania projektu – symetryczny i asymetryczny.

Bardzo wiele zależy od charakteru danego projektu, czy np. bukiet ma być związany z luźniejszą atmosferą, czy też oficjalną, stonowaną uroczystością oraz otoczeniem.

Układ symetryczny

Taki styl można porównać do lustrzanego odbicia, ponieważ zarówno lewa, jak i prawa strona kompozycji wygląda tak samo. Jeśli całość przedzielimy na pół, tzw. osią symetrii, to otrzymamy dwie równorzędne połowy bukietu, wiązanki, stroika i innego typu ozdób kwiatowych. Symetria dotyczy każdej składowej – wymiarów, wagi, kolorów, kształtów oraz nagromadzenia elementów.

Nie zawsze jest prosto uzyskać symetrię w swoim projekcie, bowiem wśród roślin ciężko odnaleźć idealnie takie same sztuki, dlatego florysta musi je przygotować, by taki układ odpowiednio się prezentował. Symetria we florystyce stosowana jest zazwyczaj podczas okazji tych bardziej reprezentatywnych i uroczystych.

Układ asymetryczny

W tym stylu nie doszukamy się środka kompozycji, poprzez który podzielimy ją na dwie identyczne części, lustrzane odbicie jest zarezerwowane dla symetrii. Wszelkie elementy – od kwiatów, poprzez dodatki, czy nawet kolory, nie są równomiernie ułożone. W tym aspekcie florysta cały czas musi być czujny, ponieważ przy nieregularnych i nierównomiernych częściach, można przesadzić i zyskać wydźwięk chaosu, aniżeli względnej harmonii. Aranżacje te są jednak bardziej popularne i nowoczesne, pokazują większą swobodę ruchu i brak z góry narzuconych zasad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here