Nowy gatunek storczyków w Japonii

0
540
Storczyk Gastrodia amamiana

Grupa japońskich naukowców odkryła nowy gatunek storczyków na subtropikalnych wyspach w Japonii, który wydaje owoce bez otwierania kwiatów.

Nowy gatunek z wysp Amami-Oshima i Tokunoshima został nazwany Gastrodia amamiana.

Zespołowi badawczemu kierował profesor nadzwyczajny Kenji Suetsugu z Kobe University Graduate School of Science, we współpracy z mieszkańcami Amami-Oshima i niezależnymi naukowcami Hidekazu Morita, Yohei Tashiro, Chiyoko Hara i Kazuki Yamamuro.

Nowy gatunek orchidei

Niektóre rośliny porzuciły fotosyntezę i ewoluowały jako pasożyty, odżywiając strzępki grzybów żywicielskich. Są one znane jako mykoheterotrofy. Nie fotosyntetyzują, co oznacza, że ​​pojawiają się tylko przez krótki czas podczas owocowania lub kwitnienia. Utrudnia to ich znalezienie i klasyfikację, a prawdziwa tożsamość wielu gatunków pozostaje tajemnicą. Profesor Suetsugu i jego koledzy pracują nad dokumentacją tych tajemniczych mykotterotrofów w Japonii.

Tym razem zespół badawczy odkrył gatunek Gastrodia elata, na wyspach Amami-Oshima i Tokunoshima, który wydaje owoce bez otwierania kwiatów – pozostając z twardymi pąkami. Po rozcięciu kwiatu odkryli, że chociaż przypomina on Gastrodia uraiensis, istnieją różnice w strukturze jego płatków i słupka. Z uwagi na to, że nie otwiera kwiatów, możliwość nawożenia krzyżowego z bliskimi krewnymi, takimi jak G. uraiensis, jest bardzo niska, co stanowi kolejny dowód na to, że jest to nowy gatunek.

Storczyki bez otwierania kwiatów

Co ciekawe, G. amamiana samodzielnie rozwija się w formie pąka bez otwierania kwiatów. Rośliny często rosną na ciemnym dnie lasu, w środowisku rzadko odwiedzanym przez zapylacze, takimi jak pszczoły i motyle. G. amamiana mogła ewoluować, ale przestała otwierać kwiaty, ponieważ zużyła zbyt wiele zasobów rośliny. Podobne wzorce ewolucyjne widzimy w innych roślinach mykoheterotroficznych. Sugeruje to, że gdy rośliny porzucają fotosyntezę, zmienia to ich relacje z innymi organizmami, takimi jak owady zapylające.

Mykoheterotrofy są pasożytniczymi formami życia, więc tylko stabilne ekosystemy z zasobami, które można oszczędzać, mogą obsłużyć wiele gatunków mykoheterotroficznych. Odkrycie różnych gatunków w tych lasach jest dowodem bogatego siedliska pod dnem lasu, w tym sieci grzybowej ukrytej przed ludzkim okiem. W tym roku Amami-Oshima była już miejscem dwóch nowych odkryć mykoheterofów: nowego gatunku Lecanorchis moritae amamiana i nowej odmiany Didymoplexis siamensis var. amamiana. Siedliska, w których znaleziono te rośliny, są również domem dla wielu zagrożonych gatunków, a odkrycia te są dowodem bogatych ekosystemów w lasach Amami-Oshima.

Zagrożona Wyspa

Oprócz wyznaczonych parków narodowych i kilku innych wyjątków, wiele z tych naturalnych siedlisk staje się potencjalnymi miejscami do pozyskiwania drewna. Przerzedzenie drzew miało miejsce w pobliżu miejsca odkrycia G. amamiana, a wynikowa sucha gleba może negatywnie wpłynąć na siedlisko poprzez wysuszenie grzybów.

Badania terenowe opierają się na współpracy niezależnych naukowców, a nasze zasoby są ograniczone, co oznacza, że ​​niektóre gatunki mogą wyginąć bez odkrycia przez ludzi – komentuje profesor Suetsugu. – Odkrycie G. amamiana podkreśla znaczenie lasów Amami-Oshima. Mamy nadzieję, że ujawnienie tych nowych gatunków zwróci większą uwagę na zagrożenie środowiskowe, przed którym stoją te regiony – dodaje Japończyk.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here