Nowy kompleks szklarni do produkcji tulipanów w Smoleńsku

0
797
Szklarnia do produkcji tulipanów
fot. Smol News

W Smoleńsku zostanie wybudowany nowy kompleks szklarni, w których będą produkowanie m.in. tulipany.

Projekt zgodnie z planem ma zostać ukończony w 2022 roku, a cała inwestycja pochłonie ponad 673 tysięcy euro.

Vadim Rogachev, który od lat zajmuje się hurtową dostawą kwiatów z Holandii, w zeszłym roku podjął decyzję o samodzielnej uprawie kwiatów. Do tej pory wielkość dostawy wynosiła około 80 milionów cebulek tulipanów rocznie.

Dysponując takimi zasobami i doświadczeniem, przedsiębiorca postawił rozpocząć lokalną produkcję. Otrzymał on poparcie od lokalnego gubernatora Alekseya Ostrovskyego, by wybudować własny komplet szklarniowy.

4 lata pracy

Zgodnie z planem nowe szklarnie powinny być stopniowo wybudowane w ciągu czterech lat. W tym momencie jest już budynek techniczny, a także dwie szklarnie tunelowe o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, w których rośnie 12 odmian holenderskich tulipanów.

Szklarnie są pokryte dwuwarstwową folią z tworzywa sztucznego, zabiegająca upuszczaniu. Od listopada do marca uprawiają tulipany, a od sierpnia do grudnia planuje się zbieranie jagód oraz zieleni. Inne terminy zostaną przeznaczone na dezynfekcję i przygotowanie gleby.

Pierwsza faza ukończona

Przedsiębiorca ukończył już pierwszą fazę projektu, a dodatkowo zakupił działkę o powierzchni 6ha i wykonał budowę drogi do działki. Uzyskał również wsparcie we wszystkich pracach komunikacyjnych i instalacji magazynu chłodziarek. W grudniu zeszłego roku posadzono 200 tysięcy cebul tulipanów, dzięki czemu pierwsze uprawy zebrano już w Walentynki.

Rogachev przyznał, że projekt nie jest tak prosty. – Zmiana temperatury na poziomie 11-15 stopni wpływa na proces wzrostu, a także na wysoki poziom wilgotności, który stwarza dogodne warunki dla chorób grzybowych kwiatów, dlatego musimy mieć pewność, że szklarnie są stale napromieniowane – mówi inicjator projektu. Dodaje, że technologie uprawy tulipany nadal są w Smoleńsku w fazie testowej i dopiero po analizie i wyeliminowaniu błędów będzie można rozpocząć właściwą produkcję.

W tym roku inwestor chce rozpocząć prace nad drugim etapem projektu i wybudować pomieszczenia administracyjne o powierzchni 1400 metrów kwadratowych, a także kolejny blok szklarniowy o powierzchni 1000 metrów kwadratowych.

Cały kompleks docelowo ma zajmować się produkcją miliona sztuk kwiatów rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here