Porozumienie w sprawie uznawania badań roślin

0
371
Taiwan and UE

Organizacje z Tajwanu oraz Chin kontynentalnych podpisały porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania wyników badań ochrony odmian roślin.

26 kwietnia dyrektor generalny Jong-i HU z Agencji Rolnictwa i Żywności, Rada Rolnictwa Republiki Chińskiej (ROC) i Martin Ekvad ze Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) podpisali porozumienie administracyjne w sprawie wzajemnego uznawania wyników badań ochrony odmian roślin dla odmian Phalaenopsis i Doritaenopsis, bardziej znanych jako storczyki motylkowe. Madeleine Majorenko – szef Europejskiego Biura Ekonomiczno-Handlowego w Taipei uczestniczyła w ceremonii podpisania i pogratulowała obu stronom podpisującym.

Od wielu lat władze zajmujące się ochroną odmian roślin w Tajwanie – Naktuinbouw i CPVO, pracują nad zharmonizowaniem sposobu przeprowadzania badań technicznych dla tych upraw. W chwili osiągnięcia podobnych standardów porozumienie mogło zostać podpisane.

Zasady porozumienia

Hodowcy nadal będą musieli ubiegać się o prawa do ochrony odmian roślin dla obu organów, jeśli chcą, aby ich nowe odmiany były chronione zarówno w ROC, jak i w UE. Jednak badanie techniczne odmiany musi być przeprowadzone tylko raz. Badanie techniczne – będące podstawą do przyznania tytułu ochrony – zostanie przeprowadzone na podstawie protokołu technicznego CPVO, który z kolei opiera się na odpowiednich wytycznych dotyczących badań UPOV.

W UE otrzymaliśmy 112 wniosków o te gatunki w 2018 roku, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat otrzymano 827 wniosków. Wnioskodawcy z UE składają co roku wiele wniosków w Tajwanie. Przyjęcie wyników badania technicznego przeprowadzonego już przez inny organ przyspieszy proces przyznawania kolejnych wniosków. Ponadto hodowcy nie będą już musieli płacić dwóch opłat egzaminacyjnych, a jedynie opłatę administracyjną w wysokości 320 euro lub równowartość w TWD w drugiej procedurze składania wniosków. Projekt ma dwa główne cele; ułatwić przetwarzanie wniosków dla hodowców i ulepszyć procedury podczas współpracy z organami spoza UE – mówi Martin Ekvad.

Niemniej jednak hodowcy są zobowiązani do przesłania próbki referencyjnej pięciu roślin do stacji badawczej organu przejmującego raport. Szczegółowe informacje na temat skutków dla wnioskodawców można znaleźć na stronie cpvo.europa.eu.

Porozumienie wejdzie w życie w dniu 1 czerwca i będzie początkowo trwało trzy lata.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here