Dofinansowanie z Unii Europejskiej na rozwój kwiaciarni – jak je otrzymać krok po kroku

0
2010
dofinansowanie z ue na rozwój kwiaciarni

Coraz więcej osób, którym ciężko jest znaleźć pracę lub są niezadowoleni ze swojego stanowiska na etacie, postanawia zaryzykować i założyć własną działalność gospodarczą. Aby im w tym pomoc Unia Europejska przewidziała specjalne formy pomocy i dotacji, które ułatwiają start w tworzeniu własnego biznesu. Fundusz Europejski ma na celu rozwój lokalnych przedsiębiorstw poprzez wspomaganie osób prywatnych jednorazowymi środkami przeznaczonymi na rozwój biznesu. Zastanawiasz się jak zdobyć takie środki na otwarcie i rozkręcanie własnej kwiaciarni? Odpowiadamy!

Komu przysługują dotacje na otwarcie biznesu z Funduszu Unii Europejskiej?

Pozyskanie środków z Funduszu Unii Europejskiej nie jest dostępne dla każdego. Jeśli chcesz założyć własną działalność, z pomocą dotacji z UE musisz spełniać następujące warunki:

Musisz mieć ukończone 30 lat i nie pracować
W tym przypadku może być od Ciebie wymagane udowodnienie tego, że sytuacja zawodowa na rynku pracy, w którym się znajdujesz, nie jest łatwa i ciężko jest Ci znaleźć pracę. Pomóc, którą możesz otrzymać to: szkolenia, doradztwo oraz pożyczka lub dotacja na założenie swojej działalności. Warto wiedzieć, że w tej grupie otrzymanie bezzwrotnej dotacji z pewnych przyczyn może Ci nie przysługiwać.

Musisz być przed 30 rokiem życia i nie pracować
Po analizie Twojej sytuacji zostanie opracowany plan działania. W ramach pomocy możesz otrzymać doradztwo zawodowe, szkolenia, praktyki i staże zawodowe, a także pieniądze na rozpoczęcie prowadzenia biznesu.

Dotacje na rozkręcenie biznesu są kierowane głównie do:

  • osób z niskim wykształceniem
  • osób powyżej 45 roku życia
  • osób bezrobotnych (szczególnie kobiet)

W praktyce dotacje przyznawane są wszystkich osobom bezrobotnym, niezależnie od wieku. Jeśli dodatkowo znajdujesz się w grupie specjalnego wsparcia (np. gdy jesteś długotrwale bezrobotny), to może to zwiększyć Twoje szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Nie przejmuj się jednak, gdy tak nie jest. Najważniejszy jest pomysł, wiara w swój biznes, a także prawidłowe wypełnienia formalności.

Wkład własny

Zanim zaczniesz starać się o dotację z UE, na rozpoczęcie działalności musisz wiedzieć, że każdy projekt współfinansowany ze środków unijnych nie jest finansowany przez UE w całości. Oznacza to, że każdy ubiegający się o przyznanie dofinansowania, powinien mieć wkład własny. Ułatwieniem może okazać się fakt, iż wkład własny nie musi pochodzić z pieniędzy, które posiadasz na koncie lub które odkładasz od jakiegoś czasu. Jeśli jest taka potrzeba, to możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki. Ilość wkładu własnego zależy od rodzaju projektu. Na szczęście z tym również sobie poradzisz. Wkładem własnym może być Twoim prywatny laptop, telefon, drukarka, biurko czy samochód, a więc wszystko, co może się przydać w prowadzeniu biznesu. Nie przejmuj się więc tym warunkiem, tylko zastanów się co już posiadasz.

Co zrobić aby dostać dotacje z UE na rozpoczęcie działalności?

Liczy się pomysł

Na początek zastanów się, czy Twój pomysł na biznes ma szansę przetrwać na rynku. Czy Twój pomysł na kwiaciarnie jest ciekawy i czy na pewno tym chcesz się zajmować? Zanim zaczniesz się ubiegać o dotację, dokładnie opracuj plan działania i ciekawy pomysł na biznes. Nie obejdzie się bez biznesplanu, który w późniejszych etapach zabiegania o dofinansowanie  będzie kluczem do jego otrzymania. To właśnie on będzie oceniany przez Komisję Oceny Wniosków. Podczas późniejszych spotkań z doradcą będziesz mieć okazję skonsultować swój biznesplan i naprawić ewentualne błędy. Zminimalizuje to możliwość odrzucenia wniosku przez Komisję.

Poszukaj projektu

Gdy masz już pomysł i wiesz, że potrzebujesz dofinansowania, aby móc go zrealizować to czas zorientować się jakie projekty są aktualnie realizowane w Twojej okolicy i województwie. Pozwoli Ci to określić czy któryś z proponowanych projektów jest skierowany właśnie do Ciebie. Projekty Unijne często są  realizowane przez osoby prywatne, które wygrały konkurs na ich realizację. Listę projektów znajdziesz na stronie internetowej Funduszy Europejskich. Pamiętaj, że każdy projekt posiada określone kryteria, które należy spełniać, aby móc wziąć w nim udział. Konieczne jest więc ich sprawdzenie, aby mieć pewność, że projekt, który Ci się spodobał, na pewno jest kierowany do Ciebie i czy możesz wziąć w nim udział.

Skontaktuj się z realizatorem projektu

Udało Ci się znaleźć projekt dla siebie, spełniasz jego kryteria i na pewno chcesz wziąć w nim udział? Wspaniale! Teraz przyszedł czas na skontaktowanie się z osobą lub instytucją, która go realizuje. Sposób, w jaki możesz skontaktować się z realizatorem, zawsze podany jest przy ogłoszeniu z projektem. Nie bój się zadawać pytań, odpowiedzi na nie powinny rozwiać wszystkie Twoje obawy i wątpliwości. Zapoznaj się również z regulaminem projektu i złóż formularz zgłoszeniowy. Dokumenty te są najczęściej ogólnodostępne na stronie internetowej organizatora lub bezpośrednio u niego. Formularz zgłoszeniowy wymaga podania kilku podstawowych danych takich jak np. pesel, miejsce zamieszkania, dane kontaktowe, wybrane szkolenie itd.

Skorzystaj z oferty projektu i złóż wniosek

Jeśli Twój wniosek o udział w projekcie zostanie przyjęty, to oznacza, że już za moment będziesz mieć możliwość udziału w szkoleniach, które mają na celu przygotowanie Ciebie do napisania biznesplanu, wypełnienia wniosków o dotację oraz zdobycia nowych umiejętności. Dzięki udziałowi w szkoleniach możesz zdobyć bogatą wiedzę, która w przyszłości pomoże Ci w prowadzeniu własnej działalności. Może to zwiększyć Twoje szansę na osiągnięcie sukcesu i utrzymanie kwiaciarni.

Zabezpiecz dotacje

Przed podpisaniem umowy, musisz zabezpieczyć dotacje, ma to na celu zapobiec niepoprawnemu wykorzystywaniu środków UE. Istnieje kilka form zabezpieczenia dotacji, jednak jeśli masz taką możliwość, to najprościej jest poprosić rodzinę o poręczenie. Wystarczy, że bliska Ci osoba przekaże oświadczenie o zarobkach i zgodzi się poręczyć Twoją dotację. To najczęściej wybierana forma i taką też Tobie polecamy.

Podpisanie umowy i otrzymanie dotacji

Jeśli Twój wniosek o przyznanie dotacji z UE zostanie rozpatrzony pozytywnie czas na podpisanie umowy. Jeśli otrzymasz dofinansowanie z UE, niezbędne będzie założenie własnej działalności gospodarczej w określonym terminie, wybór biura księgowego oraz założenie konta firmowego w banku, na które wpłynie dotacja.

Wsparcie pomostowe

Jest to bezzwrotna pomoc, o którą możesz się ubiegać po założeniu własnej działalności gospodarczej w ramach projektu. Czas wsparcia może trwać 6, maksymalnie 12 miesięcy i zazwyczaj wynosi ok. 1000 zł miesięcznie. Takie wsparcie możesz przeznaczyć m.in na: płacenie kosztów stałych takich jak czynsz, prąd, usługi księgowe, ubezpieczenie zdrowotne, składki ZUS i inne wydatki ponoszone przez działalność kwiaciarni. Jest to oczywiście pomoc, z której również należy się rozliczać tak jak w przypadku dotacji (zbieraj wszystkie faktury i rachunki).

Podsumowanie

Jeśli zdecydujesz się otworzyć własną kwiaciarnię z pomocą dotacji UE musisz uzbroić się w dużą dozę cierpliwości. Uzyskiwanie środków unijnych nie jest procesem prostym i krótkim. Od początku do końca starań o dotację może minąć ponad rok. Dofinansowanie z UE jest jednak szansą dla wielu ludzi na rozpoczęcie własnego biznesu. Jeśli Ci się uda postaraj się ją wykorzystać jak najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here