Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

0
374
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Zima to trudny okres dla naszych roślin doniczkowych i powinniśmy poświęcić im trochę więcej uwagi. Często dokucza im suche i ciepłe powietrze, które może mieć na nie niekorzystny wpływ. Istnieje jednak kilka zasad pielęgnacji roślin zimą, które pomogą przetrwać im ten ciężki czas. Zadbaj o swoje rośliny w odpowiedni sposób już teraz i sprawdź, co trzeba zrobić, aby przetrwały zimowy okres.

Zasady pielęgnacji roślin doniczkowych zimą

Światło
Jak wiadomo, zimą nie mamy go zbyt wiele, lecz w miarę możliwości należy go dostarczyć roślinom. Ustaw je w najbardziej i najdłużej nasłonecznionym miejscu w domu tak, aby miały szansę na choć odrobinę promieni słonecznych. Postaraj się nie zasłaniać okien, gdyż blokuje to dostęp do światła, którego zimą jest bardzo mało. Niedobór światła najbardziej odczuwają rośliny o jasnych liściach i te, które pokryte są włoskami.

Temperatura
Zimą rośliny czują się lepiej w nieco chłodniejszych temperaturach. Unikaj ustawiania ich w pobliżu źródeł ciepła takich jak grzejniki czy kominki. Najlepiej będą się czuć w chłodnych pomieszczeniach albo w miejscach, w których jest zimniej niż w reszcie mieszkania np. na parapecie koło okna (pod warunkiem, że nie ma tam kaloryfera). Pamiętaj jednak, że mroźne powietrze również im nie służy i może być dla roślin bardzo szkodliwe. Podczas wietrzenia pokoju postaw rośliny w miejscu, w którym nie będą narażone na chłodny przeciąg, który mógłby być dla nich zabójczy.

Woda
W chłodne miesiące rośliny nie potrzebują takiego nawodnienia jak latem. Ich zapotrzebowanie jest nieco mniejsze, a nadmiar wody może im jedynie zaszkodzić. Zimą ogranicz podlewanie roślin i zrób to dopiero, gdy ziemia jest sucha. Im niższa temperatura, tym rzadziej podlewaj roślinę. Dobrym pomysłem będzie też zraszanie rośliny, gdyż zimą wilgotność powietrza w mieszkaniu może być zbyt niska i nieodpowiednia dla kwiatów. Nawilżone pomieszczenie będzie służyć nie tylko roślinom, ale również Tobie więc warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza.

Gleba
W okresie grzewczym rośliny potrafią wprowadzić nas w błąd. Ze względu na suche powietrze wierzchnia warstwa ziemi, w której znajduje się roślina, może wydawać się bardzo wysuszona, lecz gdy sprawdzisz głębsze warstwy, okazuje się, że ziemia dalej jest wilgotna. Warto sprawdzić, czy sucha warstwa ziemi to oznaka tego, że roślina naprawdę wymaga podlania czy jednak ma ona wystarczająco wody, lecz tylko wierzchnia warstwa zeschła pod wpływem powietrza.

Nawożenie
Zimą warto ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z nawożenia roślin. Wyjątkiem są jedynie rośliny, które kwitną akurat w sezonie zimowym. Nawożenie polecamy rozpocząć wiosną lub stosować jedynie niewielkie dawki nawozów dopasowanych do zapotrzebowania gatunków, uprawianych w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here