Dziwidło olbrzymie – największy kwiat świata

0
2673
Dziwidło olbrzymie

Określa się go jako największy kwiat świata, jednak zakwita tylko raz na kilka lat. Zobacz, jak wygląda dziwidło olbrzymie!

Dziwidło olbrzymie – przykra woń

Dziwidło olbrzymie (łac. Amorphophallus titanum) potrafi wyrosnąć do kilku metrów w górę (pojedynczy liść może osiągnąć nawet 7 metrów), ale to nie jedyny aspekt, którym się odznacza. Ta nietypowa roślina niestety nie pachnie, a cuchnie czymś przypominającym padlinę. Niemniej z racji swoich olbrzymich gabarytów oraz kształtu jest hodowana coraz częściej.

Trupi kwiat kwitnie co około 6 lat, zatem w trakcie roku okazji do jego obejrzenia w pełnej okazałości zbyt wielu nie ma. Pochodzi z tropikalnej Sumatry (indonezyjska wyspa w Azji Południowo-Wschodniej), skąd hodowcy przenieśli go również w inne rejony świata. Kwiat znajdziemy m.in. w USA (Nowy Jork, Waszyngton, Bloomington, Sarasota, Chicago, Charleston i Winter Park), czy w niemieckim Magdeburgu.

Dziwidło olbrzymie przyciąga naukowców

Polska nazwa „dziwidło” nie jest bezpośrednio związana z jej łacińskim odpowiednikiem. Mówi się, że taka odmiana w kraju nad Wisłą utworzona została w XIX wieku i ma symbolizować zdziwienie ówczesnych botaników na widok takich kwiatów.

Dziwidło olbrzymie od lat jest w kręgu zainteresowań naukowców, a wszystko z uwagi na największe na świecie kwiatostany, które potrafią osiągać blisko dwa metry wysokości. Wracając do przykrego zapachu, to osoby mające z nimi styczność, porównują woń do gnijącego mięsa i nieświeżych ryb, które przyciąga m.in. muchy oraz inne owady.

Sam proces kwitnienia odbywa się głównie w nocy, a od pojawienia się pąka do pełnego rozkwitu mija około trzech tygodni. Wielkość liścia dziwidła zależy od rozmiaru bulwy, a ta potrafi ważyć 5 kilogramów. Kwiat ten wymaga cały czas dodatnich temperatur, dlatego aby go ochronić w europejskich warunkach, zimą musi być przechowywany w zamkniętych pomieszczeniach.

Nietypowe dziwidło olbrzymie

Trzeba przyznać, że już sama nazwa „dziwidło olbrzymie” jest zaskakująca i tajemnicza, w przy okazji łatwo się pomylić i powiedzieć „dziwadło”, choć jak się spojrzy i zapozna z charakterystyką rośliny, to nawet to błędne określenie nie musi być wcale takie niewłaściwe. Z całą pewnością kwiat należy do grupy najbardziej nietypowych.

Dziwidło olbrzymie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here