Sprzedaż tradycyjnych pierwiosnków sukcesywnie spada

0
288
Primulas

Sprzedaż pierwiosnków w tradycyjnych odmianach sukcesywnie spada. Konieczne jest więc wzbogacanie asortymentu i hodowla nowych typów kwiatów Primuli.

Po pozytywnym początku sprzedaż pierwiosnka spadła pod koniec sezonu. Chociaż miało to głównie związek z późnym początkiem zimy, ilość sprzedanych pierwiosnków w Europie zmniejsza się od kilku lat. Konieczne jest wprowadzenie na rynek nowych i nietradycyjnych odmian Primulas. Niemiecki hodowca Ebbing-Lohaus pracował nad hodowlą pierwiosnków z łodygą, które stały się bardzo modne.

Zadowalający początek sezonu

Sezon pierwiosnkowy w Niemczech trwa od końca grudnia do końca marca. W tym roku zyskał dzięki dobremu popytowi i satysfakcjonującym cenom. Jednak pod koniec lutego popyt i ceny zaczęły spadać. – Prawdopodobnie miało to związek z późnym początkiem zimy w niskich temperaturach – mówi Günter Kemper z Ebbing Lohaus.

Spadek sprzedaży Primuli

Pogoda zawsze wpływa na sprzedaż, ale w ostatnich latach Kemper odnotował ogólny spadek sprzedaży. Nie tylko na rynku niemieckim, ale także w innych krajach europejskich. Według niego ważną przyczyną spadku wielkości sprzedaży jest to, że pierwiosnki nie są już tak używane np. na cmentarzach. – Groby urnowe, groby pokryte trawą lub anonimowe pochówki stają się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Ogrody konsumentów końcowych zmieniają się również w większym stopniu na pokruszone skały i kory drzew oraz mniej łóżek z roślinami kwitnącymi.

Niższa sprzedaż, ale wciąż na niezłym poziomie

Mimo że sprzedaż pierwiosnków zmniejszyła się w ciągu ostatnich lat, moim zdaniem nadal są one bardzo preferowane przez klientów. Dla hodowcy bardzo ważne jest, aby każdego roku wychowywać nowe typy i kształty i ponownie wzbudzić zainteresowanie klientów – mówi Kemper. – Obecnie pierwiosnki z łodygami są modne, a ich ilości rosną. – Na szczęście od kilku lat intensywnie rozmnaża się typ – Primula Polyantha. Szczególną cechą tych odmian jest to, że kilka łodyg kwitnie jednocześnie i są bardzo mocne. Zwłaszcza stella jest bardzo odpowiednia do sadzenia w kwietnikach na zewnątrz, ponieważ są odporne, a kwiaty pozostają piękne nawet po deszczu.

Zakres kolorów

Innym sposobem na wyróżnienie się jest kolor. – We wszystkich seriach, od wczesnego do późnego kwitnienia, staramy się mieć wszystkie rodzaje kolorów – kwiaty z okiem, paski i kolory specjalne. Również dla naszej pierwiosnki z rodzynkami – sybel i stella, które mają dobrą pozycję na rynku, co roku oferujemy nowe kolory. Jesteśmy zadowoleni z doskonałego asortymentu, który zbudowaliśmy przez lata i na szczęście nasi klienci to docenili – dodaje Kemper.

Jednolitość

Oprócz wyglądu rośliny ważne są również nawyki rosnące. – Jako hodowcy naszym celem jest produkcja roślin, które kwitną jednolicie i rosną jednorodnie. Hodowcy chcą mieć kompaktowe serie, które można uprawiać bez użycia inhibitorów – mówi.

Rozszerzanie rynków

Zauważyliśmy w ostatnich latach, że istnieje wysoki popyt na pierwiosnki w krajach pozaeuropejskich. Stąd ogrodnicy potrzebują solidnych gatunków z dużymi kwiatami, takimi jak el unistar lub eblo. Tutaj, w Europie, ważne jest podanie szczegółowych i dokładne konsultacje, aby znaleźć odpowiednie produkty dla każdego producenta i jego klientów – kończy Günter Kemper.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here