Kwiaty na cmentarz. Jakimi udekorować grób?

0
1167
Jakie kwiaty na cmentarz?

Zbliża się czas, w którym częściej odwiedzać będziemy groby bliskich, nie tylko w pobliżu 1 listopada. Podpowiadamy, jakie kwiaty nadają się na cmentarz.

Jeśli chcemy ozdobić nagrobki żywymi roślinami, trzeba zdecydować się na takie, które nie będą wymagały sporej opieki i będą dzielnie znosiły trudne warunki, zachowując przy tym estetykę. Jakie kwiaty cmentarne należy zatem wybrać?

1 i 2 listopada to dni, kiedy najczęściej odwiedzamy cmentarze, jednak rodzaje roślin, pasujące symboliką i wytrzymałością oczywiście się nie zmieniają i są używane przez cały rok. Największym powodzeniem cieszą się chryzantemy, ale są też inne, warte uwagi gatunki.

Wybór jest bardzo duży spośród roślin całorocznych i sezonowych, które kwitną do późnej jesieni i pierwszych mrozów. Kwiaty sprawdzają się jako dekoracja w pojemniku lub wiązanki i kwiaty cięte.

Kwiaty cięte i wiązanki

Goździki – charakteryzują się sporą trwałością w wazonach, choć są również przystosowane do uprawy w doniczkach. W kompozycjach zwykle bierze się goździki białe, czerwone, róże, albo dwukolorowe i choć kwitną do końca lata, to potrafią wytrzymywać niskie, ale dodatnie, temperatury.

Lilie – w tym przypadku wybiera się je do kompozycji kwiatowych mieszanych, ale i pojedynczych. Tak jak w poprzednim przypadku, lilie zwykle dobiera się w białym kolorze, ale żółty, różowy i łososiowy odcień także jest obecny. Co ważne – trwałość w wazonie sięga około 9 dni, a jeśli usunie się pylniki, to nawet i dłużej.

Astry – powszechnie zdobią nagrobki. Ich kwitnienie przypada na jesień, więc są w pełni dostępne na Wszystkich Świętych. Kwiaty różnią się swoim wyglądem, ale najczęściej wybór pada na odmiany z dużymi kwiatami. Astry wytrzymują kilkanaście dni.

Mieczyki – są bardzo efektownymi roślinami do bukietów, a też śmiało można z nich korzystać przy dekoracji grobów na cmentarzu. Kwitnienie przypada na miesiące lipiec-sierpień, natomiast trwałość w wazonie to nawet 2 tygodnie.

Nachyłki – nie każdy o tych kwiatach słyszał, przez co są niedoceniane. Niesłusznie, ponieważ w wazonach potrafią wytrzymać nawet 2-3 tygodnie.

Gerbera – klasyczny gatunek roślin, który jest wykorzystywany w różnych formach – jako wieniec, wiązanka i do wazonu. Kwiaty są dostępne w różnych kolorach.

Dalie – kolejne efektowne rośliny. Dostępne są różne gatunki, ale te „pomponowe” z językowatymi kwiatami są najokazalsze, a ich trwałość wynosi około tygodnia.

Iglaki – ten rodzaj często wykorzystuje się do wiązanek, zwłaszcza sosny i jodły. Świerk wyróżnia się sporą gęstością krótkich igieł, natomiast jodła jest bardziej wytrzymała, mają igliwie delikatniejsze.

Anturium – jedne z najpopularniejszych roślin pokojowych, które sprawdzają się w wiązankach oraz bukietach. Dodatkowym plusem jest trwałość w wazonie – przy dobrych warunkach nawet miesiąc!

Kwiaty cmentarne w donicach

Chryzantemy to najpopularniejszy rodzaj kwiatów cmentarnych, które wykorzystuje się jako cięty kwiaty, ale i ozdoba w pojemniku. Chryzantemy przyjęły się na grobach z względu na swoją charakterystykę – są trwałe, długo kwitną, a także skutecznie walczą z suszą i mrozem.

Wrzośce i wrzosy również możemy ujrzeć jako kwiaty na grób. Plasują się zarówno jako wiosennej i jesienne rośliny w płaskich pojemnikach. Trzeba jednak pamiętać, że nie przetrwają mrozów.

Innymi kwiatami cmentarnymi w doniczkach są także m.in. pierwiosnki, bratki, pelargonie, niecierpki, plektrantusy, koleusy, czy begonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here