W Izraelu wykryto chorobę Xylella

0
338
Xylella fastidiosa

Państwowa Organizacja Ochrony Roślin w Izraelu poinformowała, że niedawno na swoim terytorium wykryto chorobę roślin Xylella.

Podczas ankiety przeprowadzonej w latach 2017–2018 odkryto kilka symptomatycznych drzew migdałowych (Prunus dulcis), które następnie wyeliminowano. Niedawno natomiast odkryto symptomatyczne drzewa migdałowe w trzech sąsiednich sadach handlowych, w dolinie Hula (północno-wschodnia część Izraela). Objawowe próbki liści zebrano i przetestowano w laboratorium przy użyciu technik molekularnych (wstępne badanie przesiewowe w kierunku X. fastidiosa metodą PCR w czasie rzeczywistym, a następnie konwencjonalna identyfikacja podgatunków metodą PCR). Wyniki potwierdziły obecność X. fastidiosa subsp. fastidiosa.

Pochodzenie choroby w Izraelu jest nieznane. W całym kraju trwają badania, aby sprawdzić brak choroby w innych obszarach. Do tej pory drzewa migdałowe w innych częściach Izraela zostały zbadane i uznane za wolne od X. fastidiosa. W zakażonym obszarze badano szkółki i stwierdzono, że są wolne od bakterii. Na innych zagrożonych roślinach obecnych na tym obszarze – Vitis vinifera (winorośl), Olea europaea (oliwka), Nerium oleander i Prunus spp. również wynik wykazały brak X. fastidiosa. Do tej pory nie stwierdzono zakażenia bakteriami owadów. Zorganizowano spotkania zwiększające świadomość z izraelskimi zarządami plantatorów migdałów.

Status szkodnika Xylella fastidiosa w Izraelu jest oficjalnie deklarowany jako „obecny”, ale tylko na jednym obszarze, pod zamknięciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here