Encyklopedia kwiatów i roślin: Lilie

0
381
lilie

Lilie (Lilium) to rodzaj roślin kwiatowych z rodziny Lily Family (Liliaceae), z około 130 gatunkami. Lilie są wieloletnimi, bulwiastymi roślinami, często o efektownych kwiatach.

Z uwagi na ich atrakcyjny wygląd, były i są cenione jako rośliny ozdobne w wielu kulturach. Niektóre gatunki należą do najstarszych roślin ozdobnych, będąc również używane jako symbole religijne. Dopiero w XX wieku zyskały znaczenie przemysłowe, jako rośliny hodowlane i kwiaty cięte. Zwłaszcza w Azji są nadal używane jako żywność i rośliny lecznicze.

Lilie obecne są na wszystkich kontynentach półkuli północnej, zwłaszcza w strefach umiarkowanych klimatycznie. Głównym obszarem dystrybucji są Chiny, ośrodkami drugorzędnymi są Japonia, Ameryka Północna, a także Europa i Kaukaz.

Wybór lilii jest bardzo zróżnicowany. Istnieje 9 grup kwiatów: od krótkich, poprzez wysokie, zmiatane, wyprostowane, trąbkowe, nakrapiane lub zarumienione, w kolorach od czystej bieli, aż do krwistoczerwone i prawie wszystko pomiędzy. Wszystkie charakteryzują się elegancją i słodyczą zapachu, które sprawiły, że lilie królewskie rozkwitają w ogrodzie, a także wręcza się je jako prezenty i bukiety na specjalne okazje, takie jak wesela i niedziela wielkanocna.

Kiedy kwitną lilie?

Lilie mają tendencję do kwitnienia od wczesnego lata, do jesieni, w zależności od rodzaju. Poprzez staranne mieszanie wczesnych, środkowych i późnych odmian w swoim ogrodzie, będziesz cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami od wiosny, do pierwszego mrozu. W domu, zarówno w formalnych, jak i naturalistycznych warunkach, większość lilii chętnie przyjmuje pojemniki.

lilia

Jak dbać o lilie?

  • Podczas aktywnego wzrostu swobodnie nawadniaj, zwłaszcza gdy nie ma wzmożonych opadów deszczu.
  • Trzymaj lilie ściśnięte, aby ich korzenie były chłodne. Ściółka powinna być wilgotna, ale nie mokra.
  • Stosuj płynny nawóz o wysokiej zawartości potasu. co 2 tygodnie od posadzenia, do 6 tygodni po kwitnieniu.
  • Każdej wiosny nakładaj cienką warstwę kompostu, a następnie warstwę ściółki.
  • Lilie nie kwitną więcej niż raz na sezon. Można usunąć wyblakłe kwiaty, aby rośliny nie marnowały energii na wytwarzanie nasion.
  • Po zakwitnięciu lilii można również usunąć samą łodygę. Nie usuwaj liści, dopóki nie popadną w brąz. Bardzo ważne jest, aby nie odciąć liści do końca sezonu, ponieważ pomagają one w dostarczeniu pożywienia, do kwitnienia w następnym sezonie.
  • Ściąć martwe łodygi późną jesienią lub wczesną wiosną.
  • Przed zimą dodaj warstwę ściółki, aby opóźnić zamarzanie ziemi i pozwolić korzeniom rosnąć. Pozostaw mulcz do wiosny, gdy minie ostatni twardy mróz.
  • Gdy pędy lilii wyrastają przez ściółkę na wiosnę, zacznij je stopniowo usuwać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here